Den moderna tomtens utseende har vi och tacka Coca Cola för. Eller rättare sagt svensken Haddon Sundblom då han ritade den satte mannen i röda kläder för Coca Colas julkampanj 1931.
för länge länge sen, hade jultomten vita kläder, men så ramlade han av släden, och man hittade inte honom, så han frys kuken av sig..sedan dess bestämde han sig för att han skulle bära röda synliga kläder...så dom skulle hitta honom lättare om han föll!!
asså tomten e igentligen ett helgon i kristen historia som heter sangt nikolaus elr nått o han ska tydligen ha en röd kläning elr vad de nu kallas man har i kyrkan men ialf sangt nikolaus gav fattiga barn presenter o de e de tomten kommer ifrån och hans röda kläder skulle likna nikolaus röda kläning (så jag har fått reda på de maby true maby not..)
Finns en story om att tomten var elak å tävlade mot djävulen om vem som var elakast å förlora, så tomten var tvungen att bli snäll i 10,000 år innan han kunde bli elak igen :D