Tjenare.
Jag tar det lite kort här.
2 tjejer i min klass blev fulla i skolan, lärarna kom på de och nu kanske de riskerar att bli kickade.
Problemet här är att, dessa 2 är väldigt populära. Både bland killarna och tjejerna.
Så nu så har de 2 lyckats att förstöra sin skolgång. Problemet här är att, de flesta kommer att vara deprimerade och hata lärarna och rektorn efter detta. Jag som respekterar dessa två djupt, förlorade precis en stor bit respekt från min del.
Jag kom i väldigt bra kontakt med en av dessa 2 tjejer sedan hon började för inte så längesedan. Jag hade t.o.m en liten förälskelse i henne.
Ska jag ta ett snack med henne, för hon kanske fortfarande kan ändra på sig. Det som stör mig nu är att hon har lätt att ta folk på fel sett, att hon tror att man anklagar. Vilket i detta fallet jag gör. Det kanske inte var det smartaste valet som de har gjort, men ska jag försöka att få henne på rätt spår och försöka ta sitt liv på allvar. För hon har sagt en massor om fester, att hon blir super full och inget kan stoppa henne.
Är det dags att hon börjar ta kritik från en kompis, istället från en vuxen som hon skiter fullständigt i.
Vad är det rätta att göra här,
Ett seriöst snack med några av hennes kompisar om hur hon ska förbättra sig.
Eller låta det ta sin tur?
Laddar forumet…
