Har du gjort högskoleprovet? Hur gick det? Vilka frågor tyckte du var lätta/svåra och vilka fattade du inte alls? Funderar du på att göra högskoleprovet? Här diskuteras allt som har med högskoleprovet att göra.
Laddar forumet…
10 inlägg · 6 664 visningar i originalets statistik
Logga in för att svara i tråden.
Jag vet inte om jag ska göra högskoleprovet, men alltså, vad kommer det för frågor ? Är det olika från år till år ?Nya frågor varje dag. Som det är nu är det en matte/logik-del, svenska läsförståelse, engelska läsförståelse, ordförståelse och statistik. Fr.o.m. nästa höst kommer provet inte se lika dant ut (inte uppbyggt på samma sätt) och det är mer fokus på matte/logik/problemlösning. Vi fick se exempel på frågor (vissa frågor kommer komma hösten 11) och det var fan inte lätt alltså. Särskilt inte om man har svårare för den typen av uppgifter. Finns gamla prov att öva på på nätet för den som är intresserad :)
) men hur många rätt behövs för att lyckas? Hur många rätt krävs för att HP ska ge mig bättre chanser att komma in? jag borde väl åtminstone ha 30 rätt och gärna 35? Går tredje året på gymnasiet av tre så det börjar bli väldigt aktuellt.Jag gjorde också det testet som 0oskar0 länkade. Fick 10/20 alltså hälften ^^ Jag kommer nog att någon gång göra högskoleprovet och det är inget jag direkt längtar efter, verkar vara ganska svårt, tur att det är långt kvar tills dess i alla fall.Du behöver nog inte oroa dig. Högskoleprovet görs ju idag av 50 000 personer och när det är så många blir det ett slags genomsnitt av befolkningen. Och eftersom både intagningen och högskoleprovet mäter/intar personer i relation till varandra så du jämförs bara med hur andra klarar provet och vilka som söker just det programmet du vill söka. Det spelar alltså egentligen ingen roll hur svårt provet är :) Du är ju en ganska ambitiös tjej också och när det börjar bli dags för högskoleprovet kommer du ha allmänbildat dig och pluggat tillräckligt mycket för att kunna lösa uppgifterna. Du går ju bara i nian ännu, det vore fail av dom som gjort provet om en 15-åring som inte ens gått gymnasiet tyckte provet var lätt ^^