Sluta tjata om port forwarding nötskal, LAN med 2 personer kräver inte hub .
Släng kabeln mellan din och din polares dator, kolla så att ni är med i samma arbetsgrupp, om inte, nån får byta så ni har samma, starta om datorn för den som bytte arbetsgrupp, in på nätverksinställningar och kör me manuell ip, en har 192.168.0.2 och den andre har 192.168.0.3, nätmask på 255.255.255.0 eller va de nu står som standard när du trycker in musen där, manuell DNS men skriv inget, apply / verkställ och testa igen ..
de där me crack insert disk är en myt, vissa spel fungerar utan crack ända till du ska starta ett spel, antingen stänger de ner eller så blir de insert disk eller liknande ..
oh btw, skulle ni sitta på ett lan me internet uppkoppling så vore de fett fail om ni hade firewall i en switch, fatta vilken hönsgård om de sitter 10-20 nötter och inte fattar varför de inte funkar. inga firewalls när ni lanar me switch, använd norton som är lätt konfad (starta spel, tillåt, that's it) eller ingen alls.
Ändrat: 2008-12-01 19:43:52
Ändrat: 2008-12-01 19:46:53