hur byter jag till xp? jag har vista
hur avinstalerar jag
xp????snälla hjälp
21 inlägg · 2 576 visningar i originalets statistik · Gå till senaste inlägget
Senast ändrat 2009-02-15 11:24:52 av loled3
Logga in för att svara i tråden.
VILL du ha xp eller???!!! vista är ju mycket bättre!Vista suger och de kan du inte säga något om då microsoft också erkänner att vista är ett misstag. Windows 7 ska dock vara så bra som microsoft trodde att vista skulle bli.
jaa... men Vista skulle ju bli mycket bättre än xp. Jag har slutat tro på tomten och Bill GatesVILL du ha xp eller???!!! vista är ju mycket bättre!Vista suger och de kan du inte säga något om då microsoft också erkänner att vista är ett misstag. Windows 7 ska dock vara så bra som microsoft trodde att vista skulle bli.
hur byter jag till xp? jag har vista hur avinstalerar jag xp????snälla hjälpSätt i xp skivan och boota från den, sen formaterar du hela smacken och installerar xp. Klart.![]()
Så lätt är det inte . För att installera xp på en dator som är förinstallerad med vista så måste du slå av en grej i BIOSen. Har glömt vad grejen heter S-ATA "nånting" och det ska du ändra från enabled till disabled.hur byter jag till xp? jag har vista hur avinstalerar jag xp????snälla hjälpSätt i xp skivan och boota från den, sen formaterar du hela smacken och installerar xp. Klart.![]()
Annars så går det blåsa diskarna till fabriksinställning. Sedan installera XPkorrekt. min laptop hade en gång vista, bytte til xp och kör nu ubuntu. Behövde inte in i BIOS o rota
VILL du ha xp eller???!!! vista är ju mycket bättre!nej nej nej nej nej, använt båda, xp bättre
Vista är grymt om man har en vettig dator, XP är för folk med värdelösa datorer eller folk som bara är allmänt bakåtsträvande och rädd för nyheter XDhelt rätt fan plus att vista har en viktig funktion, som inte xp har om ett program inte funkar som det ska, kan det hända att vista löser det själv, och även det att Vista kan köra program för både Vista, xp och alla andra från windows, och det är vad man kan göra i Vista HP, tänk då hur Vista Ultimate är, tbx till topic nu, du borde ju ha kvar vista, eller om du nu värkligen vill bytta så ta Lunix Ubuntu Tack för mig och... ...HAIL BRIS!!!
varför ljuger du? en länk till lite bevis? OT: du går in i BIOS direkt när du startar datorn, letar dig in i 'FORMATERA'-menyn, väljer "Rensa partition" eller "Ta bort partition" vad det nu kan stå. Sen väljer du HDD:n som oftast heter "Windows XP" ligger på och så är det bortaaaVILL du ha xp eller???!!! vista är ju mycket bättre!Vista suger och de kan du inte säga något om då microsoft också erkänner att vista är ett misstag. Windows 7 ska dock vara så bra som microsoft trodde att vista skulle bli.