Hej! jag ska köpa nya delar till min dator, köpte datorn för ungefär 2,5 år sedan och undrar ifall man skulle kunna spela call of duty modern warfare 2 på dessa delar :
Ram:4 gb jag har två st 1gb som satt i datorn och ett nyköpt 2gb.
grafikkort:512mb ,ungefär ett år gammalt
processor: AMD athlon (tm) 64 processor 3800+ 2.40ghz
Hoppas på serösa svar så snabbt som möjligt eller någon link till dator delar till en ungefär 3år gammal dator vet inte riktigt uttaget på grafik elr ram minne. så det är ett problem men jag ska kolla upp det.
Saken är den att RAM-minnen bör man hålla sig till en och samma typ, dvs inte blanda ett 2GB som kanske ligger på 666Mhz och stoppa in två st 1GB som har 333Mhz eller så. Har du tur är det samma Mhz, men ska ändå försöka ha samma GB på RAM också.
Modern warfare 2 kommer du kunna spela på den där datorn ja.
Vad har du för processorsocket?
Kan du kolla upp med Everest Home Edition om du inte vet det, http://eforum.idg.se/topic/123843-vilket-moderkort-har-jag/ för information, http://www.lavalys.com/community/blog/2010/04/everest-v550-now-available/ för programmet.
Sen är det ju så att ju mer pengar du lägger på en dator nu, desto längre tid kommer det gå innan du behöver uppdatera datorn igen. Och ju fler, roligare, spel kan man spela.
Själv har jag en burk på ~fyra år och det är hög tid för mig att uppdatera. För det kommer jag behöva ungefär 13 tusen.
Tack för hjälpen men jag ska köpa detta en vän hjälper till lite :) http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=325623