Online-spel som WoW t.ex kollar cd-nycklar mot sålda cd-nycklar och därför går det inte att logga in på dem utan såld \"officiell\" nyckel.
Vanliga spel däremot har alltid fungerande nycklar på nätet. Till och med de nyaste spelen går att cracka och hitta nyckel till.
Några av dom bästa ställena att söka efter nycklar, fixade exe-filer (No-cd/no-dvd, fixed exe), nyckelgeneratorer (keygen) och annat pirat-relaterat är:
http://www.gamecopyworld.com/
http://astalavista.box.sk/ (du bör vara erfaren för att besöka denna sida. Innehåller endel skummheter som virus, spyware och skum reklam. Har du en hyfsad datorsäkerhet och vett skall det dock inte vara någon fara.)
http://www.thepiratebay.org/
Sök på DC (Revconnect är en förträfflig DC-klient, baserad på DC++.)
Sök på andra nätverk med klienter som Lime-wire, Kazaa lite resurrekted, eDonkey och så vidare.
Piratkopiering är skitbra! Låt er inte skrämmas av dom som säger att ni kommer att åka fast. Det kommer ni inte!
Tvärt om, ni kommer tjäna massor av pengar på filmer, spel, musik och annan kultur ni aldrig behöver lägga pengar på!
Men mest av allt, och viktigast av allt kommer ni att tjäna på att konsumera kultur! Så vida ni inte tankar ner enbart amerikanska skitfilmer (hollywood suger för det mesta) kommer ni att utsättas för massor av kultur som kommer att utveckla er till bättre människor :)
Peace