Sökte efter någon skräck films tråd, hitta ingen förutom "sämsta skräckfilm" eller någe liknande.
Men aja, här kan ni diskutera BRA skräckfilmer, för dom som söker efter sånt. Personligen så sträver jag hela tiden efter någon film som kan få mig tjuta som en tjej för det är för läskigt men har aldrig varit i närheten av det än. tvivlar på att jag gör det men kan alltid hoppas.
Filmer som jag kan rekomendera är bl.a
Saw filmerna - Tycker skådespelarna och storyn i filmen är helt otroligt bra, för min del är det nästan bara en rå thriller bara men eftersom den ligger i kategorin skräck så fåre vara ^^
Sen så har vi ju zombie filmerna :p
Dawn of the dead och Resident evil 1 (inte de andra) - Vad kan man säga? bra story, Zombie'arna är inte för överdrivna, dom ska vara som vilddjur som springer runt och äter männinskor, thats it. Inte som i Day of the dead filmen där Zombie's har lite av sin personlighet samt iq kvar när de blir infekterade, samt lite överdrivna så hela filmen blir komisk nästan, klättrar på tak, skjuter med vapen, förstår kommandon, känslor kvar.. bort med allt sånt skräp :b
Sen, även om jag inte har sett den än, så måste jag nästan rekomendera också filmen Rec, en spansk skräckfilm sägs vara den bästa filmen inom sin genre!
alla jag har pratat med hittils som har sett den har nästan haft pulsen uppe i 300 och mutat/blundat hela tiden. så har starka förhoppningar om den filmen.
Så om ni har någon film ni vill rekomendera så skriv det gärna :) också en liten notis om varför just den filmen är bra för dig och lite vad den handlar om så man vet om det är värt att ladda ner.
