Hej, jag körde med mina hantlar i förgår o sen nästa dag (igår) så körde jag "Parkour" med min kompis. Jag hade ganska mycket träningsvärk då. Och sen när jag kom hem då fick jag jävligt ont i armarna, jag kunde inte sträcka ut dom helt. Och jag har det idag också. Så jag kan liksom inte sträcka ut mina armar, eller jag kan men då gör det ont. Jag vet inte vad jag ska göra för att det ska gå över, ska jag sträcka ut armarna eller ska jag liksom låta dom vila?
Det som har hänt är att du antagligen körde med dina hantlar väldigt hårt och fick mycket träningsverk av det.
Sen då när du körde Parkour så överansträngde du musklerna, vilket gör att du får ont i dom. För att förklara lättare så har du jävligt mycket träningsverk.
ELLER så är det så att du har skadat dina muskler. Att du inte tränat så mycket på ett tag och sen då kört hårt med hantlarna och sedan då tröttat ut och överbelastat dina armar mer en vad dom klarar av.
Det du ska göra är att vila dina armar och inte köra allt för mycket träning med dom.
Låt dina armar återhämta sig!