Tja, jag har (som sagt var) funderat på att skaffa en lätt mc, dock är jag belastad med en väldigt stor medkänsla för naturen. Vad jag undrar är, när började motorcyklarna bli någorlunda bränslesnåla och avgasmedvetna?
Går det att få tag på sådana här cyklar till överkomliga priser? beg?
Även tunga (och strypta) mc fungerar.... då jag snart har åldern inne för en mellan.
Vore mycket nice av er om man kunde få många utförliga svar :)
Eftersom motorcycklar drar så pass lite så kan nog nästan alla räknas som miljövänliga. Och om du nog väljer mc istället för bil så gör du ju naturen en tjänst där istället!
Mitt råd köp vilken som helst dock helst 4-takt då dom inte förbränner olja, mc = lite bränsle per mil
Helt rätt Invader, en mc drar knappt 3 dec milen i 100 knyck, en bil drar ju minst en halvliter, och då pratar vi en Smart Car
Helt rätt Invader, en mc drar knappt 3 dec milen i 100 knyck, en bil drar ju minst en halvliter, och då pratar vi en Smart Car