Jag kom att tänka på en sak som jag gärna skulle vilja höra andras åsikter i.
I min skola har de ordnat olika resor som man kan göra med skolan några få gånger per år. I januari/februari på en friluftsdag kunde man åka till Säfsen, i maj kan 9:orna på skolan som har franska möjligheten att åka till Frankrike i en vecka som en språkresa helt enkelt.
Ända haken med dessa underbara idéer är ju att skolan måste ta betalt. Och då undrar jag om det är rätt att man arrangerar såna här saker i skolan.
Att åka till Säfsen kostade 450 kr. Tänk då om man har 2 barn, är ensamstående mamma och kanske inte tjänar så jättebra. Med lite extra fickpengar så kostar en sån dag 1000 kr, det är ganksa mkt pengar.
Då kan ni ju förstå att resan till Frankrike inte är billigare. Den får man betala 2000 kr för, vilket inte heller är så jätte mkt.
Så jag bara undrar, är det rätt att man ordnar såna här saker i skolan, är det schysst mot de barnen där föräldrarna inte har råd? Ville bara höra era åsikter eftersom jag har hört andra från annat håll som är fullt emot detta.
Laddar forumet…
