Här är några klipp från Vänsterpartiets och Ung vänsters demonstration mot Israels krig mot Palestina. Kriget har betecknats som en massaker och Israel begår ständiga krigsbrott samt trotsar internationell lag.
Stefan Lindborg.
http://www.youtube.com/watch?v=DhIwnaMjfII
Ida Legnemark.
http://www.youtube.com/watch?v=VT-_nUf1pkM
Frågan är varför dessa utrikesfrågor måste befläcka Sveriges gator med folk som viftar med flaggor och ropar " Stoppa Israel".
Jag struntar fullständigt i deras konflikt och tycker inte Sverige borde ha något att göra med det. Så alla som brinner så mycket för att stoppa Israel kan ta sina flaggor och kampsånger ner dit och demostrera, så slipper vi se massa sånt här på gatorna.
Jag tror dom flesta håller med om att även omvärlden måste reagera när fruktansvärda saker sker i andra länder.
Om folk över hela världen demonstrarar och visar att vi blir förbannade när sådana saker händer så skickar vi en direkt signal till Israel, men vi sätter också press på vår egen regering och på regeringar runt om i världen i respektive land att också protestera.
Alternativet är att vi sitter tysta när människor bränns till döds av vit fosfor*, när barn dagligen råkar ut för stenkastning på väg till skolan, när en stark stat med usa i ryggen utövar psykiskologisk och fysisk tortyr mot en hel befolkning. Du förstår inte det hat som israel känner mot araber i allmänhet och palestinier i synnerhet.
* Vit fosfor är enligt internationell lag förbjudet att använda mot civilbefolkning, eller där civilbefolkning kan misstänkas vara. Israel använde det mot skolor, mitt inne i tätbefolkade städer mm.