http://www.youtube.com/watch?v=9loHlQ-Kf3s
Sveriges kommunistiska parti verkar nog ta nordkoreas politiska system som ett föredöme eftersom de viftar med en nordkoreansk flagga under ett politisk demonstration (Spola fram till 5:50)
Laddar forumet…
15 inlägg · 9 974 visningar i originalets statistik
http://www.youtube.com/watch?v=9loHlQ-Kf3s Sveriges kommunistiska parti verkar nog ta nordkoreas politiska system som ett föredöme eftersom de viftar med en nordkoreansk flagga under ett politisk demonstration (Spola fram till 5:50)Japp, de tre 70-åringarna som är med i SKP är stalinister och tvekar inte att hylla den nordkoreanska regimen. Vad de tycker är så bra med den är jag ärligt talat inte insatt i, men all kritik mot Kim Jong-Il brukar avfärdas som borgerlig propaganda, alternativt rättfärdigar man situationen för det nordkoreanska folket med att landet förtrycks av imperialistländerna (vilket förvisso är sant). EDIT: såg nu att du länkade till röd front-tåget 2010, det är alltså Kommunistiska Partiet och inte SKP du menar. KP:s syn på nordkorea skiljer sig dock inte nämnvärt från SKP:s vad jag vet.
Senast ändrat 2011-03-31 19:24:08
Logga in för att svara i tråden.
![tongue [tongue]](/legacy/smileys/tongue.gif)
Senast ändrat 2011-04-05 15:30:40
Senast ändrat 2011-04-05 18:57:11
Fast att vara kommunist utan att förespråka planekonomi låter lite underligt...Alla ideologier utvecklas. Man inser att vissa saker var helt enkelt inte en bra ide.![]()
Alla ideologier utvecklas. Man inser att vissa saker var helt enkelt inte en bra ide.Planekonomi behöver inte vara en dålig idé (även om det finns bättre).
Alla ideologier utvecklas. Man inser att vissa saker var helt enkelt inte en bra ide.Hur är planekonomi en dålig idé, och hur tänker du dig att ett kommunistisk samhälle där ekonomin inte är demokratiskt planerad skulle se ut?
Hur är planekonomi en dålig idé, och hur tänker du dig att ett kommunistisk samhälle där ekonomin inte är demokratiskt planerad skulle se ut?Kuba. Den "lägre fasen" av kommunism, i alla fall.
Senast ändrat 2011-04-05 23:00:07
Planekonomi är dåligt eftersom ett system där man planerar behov och tillgång i förväg är allt för klumpigt. Det är svårt att avgöra vad som kommer att vara i behov under en t.ex 5-årsperiod. En öppen och fri men reglerad marknad är förmodligen det bästa.Alla ideologier utvecklas. Man inser att vissa saker var helt enkelt inte en bra ide.Hur är planekonomi en dålig idé, och hur tänker du dig att ett kommunistisk samhälle där ekonomin inte är demokratiskt planerad skulle se ut?
Kuba. Den "lägre fasen" av kommunism, i alla fall.Det kan visserligen diskuteras huruvida Kuba har uppnåt kommunismens lägre fas.
Tycker inte det är mer "diktatoriskt" att vifta med den nordkoreanska flaggan än att gå runt med jänkarnas flagga på var och vartannat klädesplagg. Man kan säkert beskylla Nordkorea för mycket, men det var inte Nordkorea som bombade ihjäl och mördade 3-5 miljoner vietnameser bara för att de ville slippa styras av ett gäng imperialister som satt i någon lyxvilla på andra sidan Stilla havet. Och det var inte heller Nordkorea som regisserade statskupper i Sydamerika mot regeringar som blivit demokratiskt valda. Allt i den egna imperialismens intresse givetvis. Med det inte sagt att det är något att hurra över att vifta med Nordkoreas flagga, speciellt inte i en kommunistisk demonstration då den definitivt inte har där att göra, men det är inte den ända flaggan som bör ifrågasättas varför folk går runt med.Håller med, naturligtvis måste man i första hand kritisera imperialistländerna och inte imperialismens fiender till vilka Nordkorea väl ändå får räknas. Problemet med KP är deras inställning "våra fienders fiender är våra vänner". Varenda USA-fientlig diktator har väl någon gång försvarats i Proletären bara för att han är USA-fientlig. KP levererar i sann Stalin-anda en grovt förenklad bild av verkligheten. I inrikespolitiken har de ofta bra poänger dock.
Planekonomi är dåligt eftersom ett system där man planerar behov och tillgång i förväg är allt för klumpigt. Det är svårt att avgöra vad som kommer att vara i behov under en t.ex 5-årsperiod. En öppen och fri men reglerad marknad är förmodligen det bästa.Nu är inte planekonomi synonymt med det ekonomiska systemet i Stalins Sovjet där man bara tillverkade högerskor i fem år för att det var brist på det. Planekonomi är däremot synonymt med "demokratiskt planerad ekonomi", dvs makten över ekonomin bör inte ligga os en privilegierad minoritet. Alla bör ha makt över det som rör alla helt enkelt.
Planekonomi är dåligt eftersom ett system där man planerar behov och tillgång i förväg är allt för klumpigt. Det är svårt att avgöra vad som kommer att vara i behov under en t.ex 5-årsperiod.Fast en planekonomi behöver inte innebära centraliserade 5årsplaner.
En öppen och fri men reglerad marknad är förmodligen det bästa.Självmotsägelse. En reglerad marknad kan inte vara fri.