Hej!
Jag har tillverkat 2D-spel och Isometriska spel i 9 år och behöver spelidéer. Tänkte dra igång ett nytt stort projekt men har ingen aning om vad för sorts spel det ska vara. Kom med förslag eller hjälp mig genom detta stora nya projekt :D Ska bli skoj att börja med något nytt.
Du kanske är bra på story, design, photoshop, musik, ljudeffekter. All hjälp uppskattas :)
Adda mig på msn så kan vi börja med spelet så fort som möjligt: erik.kj@hotmail.com
Hmm, jag är inte jättebra på något av det du sa, men jag är väl ganska okej på allt.
När det gäller att du vill ha tips om vad för sorts spel det ska vara, menar du om det ska vara 2D, 3D eller så, eller menar du om det ska vara action, rpg, puzzle eller något sådant?
Co-op spel är ganska populärt nu för tiden. Army of two var ju en stor succé. Inte nog med DooM med Co-op mod. Nu vet jag inte vad du hade tänkt göra för spel. Men tänkte jag skulle bara informera att Co-op liknande spel är ganska populärt.