Jag har hört ett naturalistiskt perspektiv på fri vilja, den finns inte..
Personligen stöttar jag denna teorin för fri vilja intyder allt för mycket att det finns en gud.
Låt mej förklara.
Allting som vi gör är 100% beroende av någonting som hände innan vi gör det vi gör.. Till exempel när du går och köper dej en dricka så är det inte din fria vilja att göra det.
Det finns en anledning varför din kropp behöver vätska, det finns en anledning varför du går till den affären du går till, det finns en anledning varför du har pengar, det finns en anledning varför du bor i ett land som har den drickan du kommer att köpa, det ligger i dina gener att tycka om just den drickan du köper, det finns en anledning att affären är så nära där du är..
Det är istort sätt omständigheterna som styr din vilja hela tiden..
jag skulle till exempelt inte kunna skriva det här om jag inte hade dom här exakta omständigheterna i mitt live, jag kanske inte hade haft en dator, jag kanske inte hade haft tid, jag kanske inte hade haft kunskap om hur man skriver..
Allt vi gör är styrt av saker som hänt innan..
Vad tycker ni?
Senast ändrat 2010-07-20 15:50:18
